ACE Logistics kalendripiltide autor on Riho Plank | ACE Logistics Eesti
ACE Logistics kalendripiltide autor on Riho Plank
 

Juba teist aastat on ACE'i seinakalendrit kaunistanud Tallinna Tugikeskuse Juks teenuse kasutaja Riho Plangu joonistused. ACE on teinud tugikeskusega koostööd pea 8 aastat. Omanäoliste joonistustega jõulukaardid ning portselanimaalingutega tassid, vaagnad, lillepotid jms on jõulukinkidena jõudnud paljude ACE'i klientide ja välispartneriteni.

Tallinna Tugikeskus Juks avati 2003. aastal. Keskuse eesmärk on õpetada ja toetada erivajadustega inimeste igapäevaelu, kutseõpet ning tööelus iseseisvat toimetulekut. Juksi keskuses tegutseb seitse töötuba: portselanimaali, keraamika, kangakudumise, siidimaali, õmblemise, allhanke ja puhastustiimi osakonnad. Juks pakub arenemisvõimalust paljudele andekatele noortele, kelle maalid ning joonistused ei jää millegi poolest alla kuulsate kunstnike omadele. Juksi autorite töid on esitletud Soomes, Prantsusmaal, Inglismaal, Itaalias, Albaanias ning mujalgi. Riho Plank, kes on kaks aastat järjest kujundanud ACE Logistics Estonia seinakalendri pildid, kasutab Juksi teenuseid juba pikki aastaid.

Riho sündis 1977, lõpetas 1997 Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse ja on pärast seda leidnud oma koha Tallinna Tugikeskuses Juks, kus alustas arenduskeskuses. Sealt siirdus ta kaitstud töökeskusesse, kus on üle kümne aasta maalinud portselani. Koos juhendaja Juta Maidega on valminud palju portselanikavandeid, käsitöökaarte ja näitusetöid. Aastate jooksul on Rihol välja kujunenud oma kindel stiil. Tema joonistused on tehtud segatehnikas, kasutades akvarelle, tušši ja värvipliiatseid. Riho pildid on olnud mitmetel näitustel nii Eestis kui ka väljaspool. Kogu portselanimaali töötoas tuleb 90% kavanditest just Riholt. Ise ta portselani peale ei maali, teeb vaid kontuurjooned. Pintsliga tõmbamine talle hästi ei sobi ja selle töölõigu teevad ära portselanimaali töötoa kaaslased.

Riho on avatud uutele ideedele, ta on hea suhtleja ja väga töökas. Tema teoste lemmikteemad on naised ja lilled. Ta joonistab heameelega, kuid vajab siiski töö alustamiseks ja tegemiseks suunamist ning juhendamist. Riho kavandid ja tööd meeldivad paljudele. Neid ostetakse nii Juksi galeriist kui ka näitustelt ja laatadelt. Töid saab ka tellida. Lisaks on Riho hea käsitöökaartide joonistaja. Aasta jooksul joonistab ta mitusada kaarti, kuid kahte ühesugust mitte kunagi, kuigi motiivid on sarnased. Iga teos on ainulaadne ja kordumatu.

ACE Logistics Estonia on aastate jooksul klientide jõulukingitusteks tellinud Juksist omanäoliste portselanimaalingutega tasse, vaagnaid, purke, vaase ja muudki. Juba mitmeid aastaid oleme ACE'i peamaja fuajees korraldanud Juksi maalide ja joonistuste näitusmüüke. Kauplemine pole eesmärk omaette, meile on oluline tutvustada Juksis loodud töid võimalikult laiale auditooriumile.

Juksi töötubade juhendajad on oma ala tõelised professionaalid. Nende sõnul on tugikeskus äärmiselt oluline noortele, kes välismaailmas ilma kõrvalise toeta hakkama ei saaks. Töökeskuses saavad need noored luua midagi oma kätega, nad arenevad, naudivad loomist kui protsessi ning saavad selle eest teistelt tunnustust. Nagu kõigile kunstnikele, on ka Juksi meistrite jaoks oluline huvi nende tööde vastu ja tunnustus loomingu eest. Seetõttu peab ACE koostöö jätkumist väga tähtsaks ja soovib tutvustada Juksi saavutusi nii oma klientidele kui ka koostööpartneritele.

Tallinna Tugikeskusest Juks saab lähemalt lugeda siit: www.juks.ee

Inge Parring
kvaliteedi- ja personalijuht
ACE Logistics Grupp